Viimased postitused
Novembris tähistatakse Eestis Toidkunsti kuud. ERR2 näitab sel puhul mitmeid väärtfilme kõigest, mis toiduga seotud alates toidu valmistamisest, lõpetades erinevate riikide toidukultuuride, sealsete kokkade ja nende elustiili esitlemisega.
Toidukunst (Culinary Arts) on lihtsalt öeldes kunst, milles on ühendatud toidu valmistamine, esitlemine ja serveerimine. Lihtsaim viis mõelda toidukunstist on kujutleda end lemmikrestoranis laua taha ning imetleda sulle serveeritud toitu kõikide meeltega: kuidas see taldrikule sätitud on, kuidas lõhnab, kuidas maitseb, milline on toidu struktuur. Professionaalse toidukunstniku ülesanne on tagada, et sinu kõik meeled töötaksid ja tajuksid antud rooga kõige positiivsemal kujul ja sa oleksid tulemusega ülimalt rahul.
Toidukunsti protsess algab parima tooraine valikuga, ei ole võimalik valmistada head tulemust kehvadest koostisosadest. Tipprestoranis jälgib olulise tooraine ostuprotsessi tavaliselt peakokk, olgu tegemist seente, kapsa või kalaga. Järgmisena otsustab tipprestoranis peakokk, missugust rooga neist valmistada, et olemasolevat toorainet võimalikult hästi ja maitsvalt ära kasutada. Teadlik kokk suudab menüüd kohandada vastavalt toorainele. Seejärel algab toidu ja koostisosade ettevalmistamine st tükeldamine, viilutamine, hakkimine, kõik ikka eesmärgiga, et toit serveerides näeks välja võimalikult atraktiivne ja isuäratav. Tipprestoranis on kõik köögis tegutsevad kokad saanud väljaõppe toidukunstist st nad mõistavad, kui oluline on igat koostisosa õigesti käsitleda, et saavutada ideaalne tulemus.
Toidukunstnikuks võib meist igaüks saada, ei ole vaja osata kõiki maailmas olevaid keerukaid toite valmistada, piisab kui alustada lihtsaimast. Kõige olulisemaks eelduseks toidukunstnikuks saamisel on kirg, kirg toidukunsti vastu! Kui sulle ei meeldi söögi valmistamine, ei saa sinust iialgi suurepärast kokka. Seetõttu on oluline tunnetada erinevate rollide tähtsust, mis kõik lõpptulemusega seotud – alates poes käigust, tooraine valikust ning lõpetades toidu kaunistamise ja serveerimisega. Toidu valmistamine on omamoodi looming, iga toidukorraga leiutad midagi imelist, muutes sööja uue kogemuse ja elamuse võrra rikkamaks. Üheks Eesti köögi ja toidukunsti alustalaks võib nimetada ühepajatoitu. Tegemist on maitsva, värvilise ja sügishooajale sobiliku roaga, mis anab sooja ja täidab mõnusalt kõhtu.
700 g lambaliha, kints või kaelatükk
6 keskmist porgandit
1 suur sibul
1 väiksem kapsapea
7 keskmist kartulit
Soola, pipart, loorberilehte
Vett või puljongit
Lõika liha ca 3-4cm kuubikuteks, pruunista suures paksupõhjalises kaaneta haudepotis, lisa sibul ja prae, kuniks sibul klaasjas. Lõika porgand, kapsas ja kartul ühesuurusteks tükkideks (nt kuubikud või kettad). Lisa haudepotti kõigepealt porgand, prae kergelt läbi, seejärel lisa kapsas ja vesi või puljong, sool ja pipraterad. Kui lisad puljongit siis lisa soola vähem. Hauta kaanega kaetult kuniks köögiviljad on poolpehmed, lisa kartulikuubikud ning hauta, kuni kõik toiduained on pehmed. Serveerimisel jälgi, et iga sööja taldrikus oleks võrdselt kõiki tooraineid ja värve, kaunista meelepärase maitserohelise või lusikatäie hapukoorega.
Lääne Elu artiklit saad lugeda siit.
OLD HAPSAL HOTEL
Lahe 11, Haapsalu, 90503
Lääne maakond, Eesti